EFEMERA NEDİR?

Efemera Eski Yunanca bir kelimedir ve "bir günden fazla dayanmayan" anlamına gelen "ephemeron" un çoğul halidir. İngilizceye "ephemera" olarak girmiştir ve "kısa ömürlü şeyleri, kalıcı olmayan yayınları" tanımlamıştır. Kısacası efemera, gündelik yaşama ait "ıvır zıvır" olarak nitelendirilebilecek kısa ömürlü küçük ve geçici belgeleri ifade eden bir tanımlamadır. Günümüzde ise biriktirme amacıyla üretilmemiş, kısa ömürlü ve devamı olmayan, dayanıksız, gerçek değerleri zamanla anlaşılan, çoğunlukla yazılı, basılı ve resimli olan, bazı koleksiyonerler tarafından koleksiyon malzemesi haline getirilmiş ürünlerin genel adıdır. Bu ürünlerin arasında mektuplar, piyango biletleri, kartvizitler, diplomalar, karneler, ders programları, düğün davetiyeleri, pasaportlar, banka çekleri, banka senetleri, noter senetleri, biniş kartları (otobüs, uçak, tren vs.), biletler (sinema, tiyatro vs.), broşürler, dergiler, futbol kartları, spor toto kuponları, garanti belgeleri, ehliyetler, emlak broşürleri, faturalar, fikstür listeleri, hisse senedi listeleri, hisse senetleri, gazete nüshaları, haritalar, ilanlar, başarı belgeleri, ambalaj kağıtları, çikolata ve sakızdan çıkan kartlar, tapu senetleri, sigara kağıtları, fotoğraflar, kartpostallar, posterler ve tiyatro programları gibi materyaller sayılabilir. 

Efemera koleksiyonu yapanlara "efemerist" ya da "efemera koleksiyoneri" denir.

 Efemera koleksiyonu yapan koleksiyonerler sayesinde tarihin belirli dönemini aydınlatacak büyük efemera koleksiyonları vardır. Bu sebeple, hangi döneme ait olursa olsun, yıpranmış, eskimiş veya ikinci el olsa bile  bu materyaller değersiz olarak düşünülmemelidir. 

Genel koleksiyon yapan efemeristler olduğu gibi belirli bir teması olan materyallerin koleksiyonunu yapanlar da vardır.

Efemera bulunduran yerler ise müzeler, kütüphaneler, mezatlar, arşivler, işletmeler, sivil toplum kuruluşları ve koleksiyonerlerdir.